Cena nie gra roli, czyli o utracie danych słów kilka…

Piątek wieczór, po pracy już byłem umówiony z kumplami na piwo. Nagle telefon raz, drugi, trzeci, ignoruję większość nieznanych numerów, więc i ten zignorowałem. Nie minęło 5 min, odzywa się messenger, czy mam czas żeby chwilę pogadać, stara znajoma o której istnieniu zdążyłem już zapomnieć.

Frank (jej facet) stracił dane z komputera. Panika i zgrzytanie zębami. Frank projektuje jakieś części krytyczne do silników, słowem dane które stracił to cała jego praca i kupa szmalu.

Pytanie, czy mogę się tym zająć, jak najszybciej… i CENA NIE GRA ROLI

Myślę sobie piwo ze znajomymi, piątkowy wieczór… ale skoro cena nie gra roli, klientowi się śpieszy… więc zamówiłem na szybko jedzenie od chińczyka, przeprosiłem znajomych i wsiadłem w auto. Godzina 19 i tylko 100km do klienta, myślę sobie, jeśli to jakaś pierdoła uwinę się w godzinę i zdążę wrócić o przyzwoitej porze, jeśli coś bardziej poważnego to cóż… Najwyżej wezmę całego laptopa i posiedzę trochę w weekend.

Zdążyłem wjechać na autostradę, odbieram kolejny telefon… Sprawa wyjaśniona, krnąbrny 11 letni syn „pochował” wszystko…

Spośród wszystkich możliwych scenariuszy które przeleciały mi przez głowę, tego się nie spodziewałem. Dwójka dorosłych która wpadła w panikę, pomoc w drodze gdzie „cena nie gra roli”, a się okazało że to „psiukus” młodej latorośli.

Pogratulowałem dobrego zakończenia i podałem swój nr konta żeby mogli zwrócić poniesione koszta.

Zaproponowałem, żeby na przyszłość wykonywali regularne kopie bezpieczeństwa. Można się gniewać na krnąbrnego dzieciaka, ale powinna być to nauczka na przyszłość. Jeśli by faktycznie Windows nawalił, jeśli byłby to jakiś wirus, celowe włamanie i kradzież danych… wtedy faktycznie mógłby być problem. A lepiej zapobiegać i spać spokojnie, niż w piątkowy wieczór wydzwaniać i prosić o pomoc.

Regularny back up pozwoli się również ustrzec przed np takim virusem 😉

wirus z albanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *